Navigáció

Belépés

SzoSzöv hírlevél

E-mail:

A hírlevél üzemeltetője:
http://lev-lista.hu

Összefogással a multik ellen

 

Összefogással a multik ellen
Egészséges, magyar termékek fogyasztása a cél
2011. április 15. 10:32 


 

Összefogott két falu, Somogyaszaló és Magyaratád önkormányzata azért, hogy a faluból zöldségért, gyümölcsért, tejért, tojásért, krumpliért ne kelljen a hipermarketekbe járni. Aki teheti, kezdjen el termelni, de ne csak magának, hanem a szűkebb pátriája kisebb és az ország nagyobb piacára.


Az önkormányzatok, ha a testületek megszavazzák, csatlakoznak a Magyar Piac Szövetkezethez. Az önkormányzat amellett, hogy befizeti a harmincezer forintos regisztrációs díjat, koordinálja a termelést és pályázni fog. „A véletlen, a magyaratádi polgármester kollégával hasonló, sok esetben egyező nézetünk következménye, hogy közösen vágunk bele ebbe a mozgalomba – mondta Hideg Attila, Somogyaszaló polgármestere. – Érdeklődő sok van, 35-40 család jelezte, hogy tagként is részt kíván venni a szövetkezetünkben.” 

„A települési közvélemény-kutatásunk eredménye szerint 98 százalékos az ötlet támogatottsága. Aki nem akar termelni, az is itt akar vásárolni. Azonosulni tudunk a piacszövetkezet céljával, hogy a magyar gazdákat és termékeiket újra helyzetbe hozzuk, hogy a magyar emberek egészséges magyar terméket fogyasszanak otthon és közétkeztetésben – mondta Törzsök Róbert, Magyaratád első embere. – Reményeink szerint megvalósul egy országos élelmiszer-kereskedelmi hálózat, és egy a szociális boltokra épített, hatékony termelő-kereskedő-vásárló együttműködés. A szövetség a kistermelők érdekérvényesítő képességét, termékeik piacra jutását és a helyi termékek termelését szeretné segíteni. Elsősorban azért dolgozunk, hogy az itt élők plusz jövedelemhez jussanak. Az önkormányzat semmiféle közvetlen hasznot nem akar ebből húzni. De már az is előny lenne, ha kevesebb segélyt kellene kiosztani, és az intézményeinknek kedvezőbb árú és biztos minőségű terméket tudunk vásárolni. Az országos szövetkezettel közösen tudunk pályázni vetőmagra, gépekre, illetve gépkölcsönzésre, -bérlésre. Ha a közmunkaprogram úgy változna, ahogy szeretnénk, akkor önkormányzati területeket is be lehet vonni a művelésbe. Ám a jelenlegi négy órában foglalkoztatott 17 közmunkás ehhez kevés. Örülünk annak, ha ennyi idő alatt rendbe tudják tenni a falut.” 

Magyaratádon tíz termelő szinte az első szóra átlátta a szövetkezés előnyeit. Köztük Taraszenkó Zsuzsa is. „Őstermelőként baromfival, napos csibével, kacsával foglalkozom – mondta. – A piacszövetkezet tagjaként talán nagyobbak lesznek a lehetőségeink a termék értékesítésében. Kikerülhetjük a viszonteladókat, a kis- és nagykereskedőket, közvetlenül a fogyasztóhoz juttatjuk el a terméket. Én is jobban járok, a vevő is. Olcsóbb, ellenőrzött és minőségi árut kaphat.” 

A szintén magyaratádi Juhászné Puber Brigitta szerint a „Legyen falu a falu” mozgalomban az a legfontosabb, hogy a széthúzás helyett végre összefognak az emberek, és közösen próbálnak meg termelni, kereskedni. „Rá kellett végre ébredni, hogy egyedül nem megy – mondta Juhászné. – Sokkal kisebbek a lehetőségek. Össze kell fognunk, nem egymás ellen, hanem együtt fogunk boldogulni.”

(sonline.hu)

 

 

Drupal alapú website